Inspirace do kuchyně

Makovky

Věděli jste, že Česká republika patří k zemím s největší produkcí máku setého? V některých zemích je jeho pěstování dokonce zakázáno kvůli nezralým makovicím, které obsahují opium. Mák neodmyslitelně patří k České republice, a tak ho najdete i v řadě tradičních receptů. Je i hodně prospěšný, obsahuje velké množství vápníku. Dokonce větší, než mléčné výrobky.
Vyzkoušejte na letošní Vánoce sušenky makovky. A klidně si je můžete péct po celý rok.

Čerstvý, voňavý ručně klepaný mák seženete ve stánku u Kloubských na našem farmářském trhu Kubáň.

 

Ingredience

 • 400 g hladké mouky
 • 100 g mletého máku
 • 100 g moučkového cukru
 • 250 g másla
 • 3 žloutky
 • 1 lžička citronové šťávy
 • marmeláda na namazání
 • Postup

  Smíchám mouku, mák, cukr, žloutky, lžičku citronové šťávy a máslo pokojové teploty. Ručně nebo v robotu vše zpracuji v hladké těsto, které vytvaruju do válečku, zabalím do potravinové fólie a nechám v lednici odležet do druhého dne.

  Těsto vyndám z ledničky ideálně cca 1 hod před tím, než se pustím do vykrajování. Znovu těsto ručně prohnětu a na hladkou moukou trochu pomoučené ploše rozválím na cca 3 mm.

  Pomocí vykrajovátek vykrajuji libovolné tvary, které pokládám na plech vyložený pečicím papírem. Peču v předehřáté troubě na 180 stupňů 7-8 min.

  Druhý den makovky slepím marmeládou. Měkké a vhodné k jídlu jsou následující den po slepení.

  Recept převzatý z www.ceskazceska.cz

  Líbil se Vám recept?

    Jedno z prvních pražských farmářských tržišť v ČR. Krásné místo v centru Prahy, na kamenném břehu řeky Vltavy. Více…
  Přečíst celý článek
  Přituhuje, ale naši farmáři a prodejci Vám statečně dál nabízejí svoje zboží. Přijďte! Ve všední dny se budou Zelenina Kloubských…
  Přečíst celý článek
  V prosinci na našich farmářských trzích Heřmaňák, Kubáň a Náplavka můžete také zakoupit: česká jablka i hrušky v konzumní zralosti, různé dýně (Hokkaidó speciálně na podzimní polévky), med a koření, bylinky, bylinková pesta, vázané a hrnkové květiny, ale především adventní věnce, větve a přírodniny a mnoho různých neotřelých a netradičních dárků pro vaše blízké…