Pro zájemce o účast

Pokud máte zájem být v databázi zájemců o místo, vyplňte prosím tento přihlašovací dotazník.

Můžete se prezentovat také mailem, na této adrese: info@farmarsketrziste.cz.

Odpovědi na nejčastější dotazy:  

JE VOLNÉ MÍSTO?
Vyplněním dotazníku nebo zasláním mailu se přihlašujete do databáze, ještě se nejedná o přijetí na trh. Prosíme nejprve abyste podrobně popsali sortiment a prezentovali se. Pokud od nás nedostanete žádnou kladnou odpověď do 1 měsíce, znamená to, že nemáme pro váš sortiment zatím žádné volné místo, protože kapacita trhu je omezená, nebo tento váš sortiment nezapadá do naší koncepce, nebo už přesně tento sortiment je na trhu dobře a kvalitně zastoupený někým jiným. Pokud by se to časem změnilo, budeme vás sami kontaktovat na základě vyplněné přihlášky!

JAKÁ JE VÝŠE POPLATKU (nájemného)?
To se velmi různí. Výše poplatků záleží na místě (jiné je to na Náplavce, jiné na Kubáni, na Heřmaňáku), podle velikosti, druhu nabízeného sortimentu (jestli jste farmář budete mít za stejnou velikost plochy výrazně nižší cenu než např. občerstvení), rozhoduje to, jestli potřebujete elektřinu, a další technické detaily. Charitativní projekty mají u nás účast zdarma, respektive my za ně zaplatíme všechny náklady včetně nájmu pro město.

JAKÝ SORTIMENT?
Jsme farmářský trh, a náš jednoznačný cíl je podporovat české farmáře a malé výrobce potravin. Omezeně bereme také občerstvení nebo autorskou rukodělnou výrobu, jen jako doplnění. Zahraniční farmářské produkty je možné prodávat také, ale počet je limitovaný. Zahraniční zboží je u nás omezeno Kodexem Asociace farmářských tržišť. Nebereme účastníky s cenami zboží, které výrazně převyšují obvyklou cenovou hladinu. 

ZÁKLADNÍ DISPOZICE PRODEJE

Kdo může prodávat?
Na tržištích může prodávat pouze výrobce (nebo farmář) anebo jím určený prodejce, který má jeho písemné pověření. Pověření prodejce předloží pronajímateli na požádání, stejně jako OP. Nákup z velkoobchodu apod. je vyloučený a je porušením smlouvy o účasti.
Přijetím účasti na trh se zavazuje účastník dodržovat všechny legislativní a hygienické předpisy, a povinné teploty pro skladování a prodej potravin.

Prodejní stánky
Prodejci mají vlastní prodejní stánky. Stánek si každý prodejce přiváží montwuje i demontuje sám. Doporučujeme dbát na čistotu, estetiku, spíš přírodní materiály. Stánek je potřeba mít vždy čistý.

Elektřina
Odběr je nutné domlouvat předem, již ve smlouvě. Elektrozařízení je nutné mít s platnou revizí.

Tržní řád ke stažení:

 

POTRAVINÁŘSKÉ „PATERO“
Prodáváte, nebo chcete prodávat potraviny na Farmářských trzích?

Pak musíte, kromě požadavků na bezpečnost a jakost potravin, dodržet:

 1. Nebalené potraviny chránit před prachem, dotykem se zemí, kontaktem s kupujícími (ti nesmí na nabízené potraviny sahat, kýchat, kašlat…), kontaktem s rukama prodejce (ideální je s nebalenými potravinami manipulovat podávacími kleštěmi nebo s použitím jednorázových rukavic).
 2. Plochy stánku, na které jsou kladeny potraviny musí být omyvatelné a udržovány v čistotě.
 3. Potraviny vyžadující chlazení (maso, masné a mléčné výrobky, sýry, mléko, čerstvé šťávy, rybí výrobky, cukrářské výrobky a pod.) uchovávat v chladícím zařízení.
 4. Při prodeji nebalených potravin – zajistit dostatek pitné vody (na omytí rukou, ploch, které přicházejí do styku s potravinou apod.). Při prodeji potravin, které se krájí (koláče, masné výrobky, sýry…) zajistit dostatek teplé vody (stačí např. watercooler – umývání náčiní) a pitné vody.
 5. Mít přístup k sociálnímu zařízení.

Povinností prodávajících je samozřejmě víc, kontaktujte příslušný inspektorát, podle místa prodeje – rádi Vám poradí, co zlepšit:

 • Praha, Středočeský kraj – Inspektorát v Praze, tel.: 257 199 511, e-mail: praha@szpi.gov.cz
 • Jihočeský kraj, Kraj Vysočina – Inspektorát v Táboře, tel.: 381 200 021, e-mail: tabor@szpi.gov.cz
 • Plzeňský kraj, Karlovarský kraj – Inspektorát v Plzni, tel.: 377 433 411, e-mail: plzen@szpi.gov.cz
 • Ústecký kraj, Liberecký kraj – Inspektorát v Ústí nad Labem, tel.: 475 317 071, e-mail: usti@szpi.gov.cz
 • Královéhradecký kraj, Pardubický kraj – Inspektorát v Hradci Králové, tel.: 495 454 110, e-mail: hradec@szpi.gov.cz
 • Jihomoravský kraj, Zlínský kraj – Inspektorát v Brně, tel.: 542 426 611, e-mail: brno@szpi.gov.cz
 • Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj – Inspektorát v Olomouci, tel.: 585 151 511, e-mail: olomouc@szpi.gov.cz

Nezapomeňte:
Nejste-li registrovaní u Státní zemědělské a potravinářské inspekce, udělejte to hned u místně příslušného inspektorátu SZPI, jinak porušujete zákon. Registrační formuláře jsou k dispozici zde:

nebo např. na internetových stránkách www.szpi.gov.cz v sekci dokumenty ke stažení.