Inspirace do kuchyně

Křenová pomazánka s červenou řepou

Křen patří mezi české superpotraviny, přesto jej trošku míjíme. Je to velmi bohatý zdroj vitaminu C, provitamínů A – karotenů, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor). Velmi důležité jsou sirné silice. Ano ty,  pro které pláčeme při strouhání.  Působí proti nežádoucím mikroorganismům, optimalizují trávení a ozdravují střevní mikroflóru. Křen je skvělým přírodním pomocníkem při viróze, bronchitidě a kašli. Ulevuje při zahlenění a potlačuje množení bakterií a virů.
I červená řepa patří mezi extrémně zdravou zeleninu, která obsahuje vitamíny B a C, provitamín karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, železo, selen, zinek a další.
A navíc se křen a červená řepa chuťově skvěle doplňují.

Ingredience

 • 1 menší červená řepa
 • termizovaný sýr
 • 1 lžíce nastrouhaného čerstvého křenu
 • 1 lžíce nasekaných vlašských ořechů
 • olivový olej
 • sůl, pepř
 • Postup

  Nejprve dejte upéct červenou řepu: troubu předehřejte na cca 190 stupňů. Omytou, ale neoloupanou řepu položte na kus alobalu a pokapejte olivovým olejem a osolte. Řepu zabalte a dejte péct v malé zapékací misce.

  Řepa je měkká po cca 30-40 minutách pečení.

  Po upečení a vystydnutí řepu oloupejte a nastrouhejte ji na hrubém struhadle.

  Sýr smíchejte s nastrouhaným čerstvým křenem.

  Řepu smíchejte s křenovým sýrem a nasekanými vlašskými ořechy.

  Pomazánku dosolte a opepřete dle chuti.

   

  Líbil se Vám recept?

  Farmářské trhy budou mít částečně v lednu přestávku, první trh bude otevřen 14. ledna 2023 a bude to Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7. Poté přijdou na řadu Farmářský trh Kubáň a Farmářské tržiště Náplavka, oba trhy 4. února 2023. Na všechny se moc těšíme a přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí a mnoho úspěchů!