Kapusta nám připadá taková…obyčejná a moc z ní nevaříme. Přitom je skoro zázrak přírody. Je jen málo podobných zelenin, které jsou tak zdravé. Kapustu pěstovali již Egypťané. Je dobrá na nervy, protože obsahuje množství vitamínů řady B. Dál kyselinu listovou, vitamín C, vitamín E, vitamín K, vápník, hořčík, selen, fosfor, draslík, síra, železo a v neposlední řadě sodík.
Kdo má potíže s žaludkem, játry nebo ho trápí střevní potíže, měl by pojídat právě kapustu; ta navíc i příznivě působí při snižování cholesterolu.
Jedině by nás mohlo trošku potrápit, že jako košťálovina způsobuje nadýmání. Když dodáme kmín, šalvěj nebo tymián, i tento drobný nedostatek zmírníme.
Ingredience
Postup
Kapustu zbavte vrchních listů a tuhého košťálu, nakrájejte ji na větší kusy a dejte ji vařit pod pokličkou do osolené vody. Asi po 10 – 15 minutách je kapusta měkká, slijte ji, nechte okapat v cedníku a zchladnout.
Mezitím nasekejte na jemno červenou i žlutou cibuli a na plátky dva stroužky česneku. Slaninu nakrájejte na malé kostičky, já jsem pro ulehčení práce použila tzv. kutr (mixér s noži), ve kterém jsem slaninu nasekala na malé kousky.
Na pánvi na trošce oleje orestujte nejprve cibuli s česnekem a když začne sklovatět, přidejte nasekanou slaninu. Společně pár minut restujte.
Vychladlou kapustu nakrájejte na malé kousky a přendejte ji do velké mísy, k ní pak přidejte na kostičky nakrájené rohlíky a zalijte je trochou mléka. Kapustu s rohlíky zamíchejte. Přidejte 2 vejce, orestovanou směs slaniny, cibule a česneku, sušené oregano, čerstvě namletý pepř a sůl (s ní opatrně, směs dost osolí už slanina).
Do směsi nakonec přidejte strouhanku v množství takovém, aby se daly vytvarovat karbanátky (cca 2 – 3 lžíce), které před smažením ještě obalte ve strouhance.
Připravte si velkou pánev a v tlustší vrstvě oleje smažte karbanátky z obou stran dozlatova. Servírujte je například s bramborovou kaší.