fbpx

Inspirace do kuchyně

Francouzská cibulačka

Recept sice zavání francouzskou kuchyní, ale je nejlepší z naší parádní štiplavé české cibule! A protože máme na výběr dokonce barvu cib, cib, cibuličky, můžete polévku ozdobit na talíři ještě pár kousky červené cibule.

Ingredience

 • 600 g cibule
 • 2 lžíce oleje
 • 1 vrchovatá lžíce másla
 • 2 lžičky cukru
 • 1 litr domácího kuřecího nebo hovězího vývaru
 • 150 ml suchého bílého vína
 • 1 lžíce hladké mouky
 • sůl, zhruba 1 lžička
 • 4 krajíčky světlé bagety nebo veky, případně 2 rohlíky
 • 50 g strouhaného sýra
 • Postup

  Cibuli oloupejte, překrojte napůl a potom nakrájejte na půl centimetru silné plátky.

  Ve větším hrnci zprudka rozehřejte máslo a olej a vsypte do něj polovinu cibule. Velmi intenzivně a rychle opečte, až cibule místy zezlátne. Barva je důležitá, proto míchejte a opékejte dál, až začne téměř hrozit připálení.

  V tu chvíli podlijte cibuli několika lžícemi vody a nechte rozpustit přípečky na dně. Tím na chvíli oddálíte spálení, a jakmile se voda odpaří, můžete cibuli opékat dál.
  Takto podlijte ještě dvakrát nebo třikrát, až má cibule rovnoměrnou, zlatou barvu.

  Jakmile je první polovina cibule opečená, přidejte i zbytek a opět ji za bedlivého míchání nechte změknout. Tentokrát už ji nemusíte nechat zezlátnout. Po tomto rozdílném zacházení nebude cibule v polévce jednotvárně měkká, ale některé kousky poskytnou zajímavější strukturu.
  Nakonec přidejte cukr a ještě minutu míchejte, až se rozpustí.

  Cibuli v hrnci poprašte moukou (pokud můžete, vezměte si na pomoc malý cedníček) a krátce promíchejte, aby se mouka rozpustila v tuku.
  Nyní přilijte jednu třetinu vývaru a opět důkladně zamíchejte, tím se zbavíte případných žmolků z mouky.

  Teprve poté přilijte i zbytek vývaru, víno, podle chuti dosolte, přiveďte polévku k varu, zakryjte a zvolna vařte 20 minut. Nezapomeňte občas promíchat.

  Mezitím rozehřejte gril v troubě, anebo vyhřejte troubu na 200 stupňů, pokud v ní gril nemáte. Krajíčky bagety nebo veky posypte strouhaným sýrem a naskládejte na plech; pokud použijete rohlíky, nakrájejte je na tenké šikmé plátky. Vložte do rozehřáté trouby a chvíli zapečte, až se sýr rozteče a okraje pečiva zezlátnou, zhruba pět minut.

  Polévku ještě jednou dochuťte solí, pokud to potřebuje, případně čerstvě mletým pepřem, rozdělte na talíře a ozdobte zapečenými sýrovými topinkami.

   

  Líbil se Vám recept?

  Nejbližší farmářský trh Heřmaňák: 1. června, 8:30 – 13:00.

  Začala jahodová sezona, na Heřmaňáku už tradičně s nejlepšími Kunratickými jahodami! Menší, příjemný útulný farmářský trh s kvalitní nabídkou čerstvé…
  Více informací zde

  Nejbližší trh Náplavka: 1. června 2024, 8:00 – 14:00

  Farmářský trh Náplavka je jedno z prvních pražských farmářských tržišť v ČR. Každou sobotu (kromě ledna) najdete na břehu Vltavy…
  Více informací zde

  Nejbližší trh na Kubáni v úterý 28. května a ve čtvrtek 30. května

  Zelenina a bylinky bují našim farmářům pod rukama. Přijďte si pro svou porci čerstvé, křupavé jarní zeleniny!  
  Více informací zde