fbpx

Farmer's Market Kubáň

Kubáň, Kubánské náměstí, Praha 10

Vegetables, herbs, flowers, fruits, cold cuts, meat and dairy products from proven Czech farms, homemade bread, cakes, coffee, beers from small breweries and other food from honest producers.

The menu changes seasonally and by day of the week. The Kubáň Farmers’ Market has been here since 2010, a quiet place in the middle of the park away from the traffic, with seating by the fountain, very pleasant for families with children.
If conditions permit, we also organise various festivals with themes such as honey, flowers, pumpkin carving, with a children’s programme or theatre. This practice has been interrupted by the coronavirus, but we hope to be able to continue in the future.

When can you visit us?

In February we are open only on Saturdays, from the first day of spring we are open every Tuesday, Thursday and Saturday. The market closes before Christmas Eve.

Opening hours:

TUESDAYS 8 am – 4 pm, THURSDAYS 8 am – 4 pm, SATURDAYS 8 am – 2 pm. In case of hot weather or frost, we can finish earlier.

Public transport connections:

Tram 6, 7, 19, 22, 24, station Kubánské náměstí or from METRO A, station Strasnicka and from there 2 tram stations 7, 19

Are you interested in taking part in the markets or trying it out?

Contacts for those interested in the market:

Phone: 608 361 837
e-mail contact: info@farmarsketrziste.cz

Farmářské tržiště Kubáň
4.2
Based on 1128 reviews
powered by Google
Adri SlabaAdri Slaba

12:19 13 Apr 24

Pavel ZvoničekPavel Zvoniček

04:03 07 Apr 24
Dobrý den farmářské trhy Kubáň nakupi su super ale zábavné odpoledne pro děti moc málo chyba

Silvie GerzovaSilvie Gerzova

14:43 05 Apr 24

LuďaLuďa

09:06 30 Mar 24
Oblíbené farmářské trhy

Danus PazderovaDanus Pazderova

09:50 09 Mar 24
Je tu mnoho vyborneho zbozi a milych prodejců

Michal KottMichal Kott

08:40 10 Feb 24
Super atmosféra. Hodně lidí ale nebylo přeplněno. Prostě tak akorát na trhy. Prodávají se tam buřty a je možné si je tam opéct. Dobře pečivo i vejce. Zelenina a ostatní zboží taky dobré. Vždy tam ztratím více než jsem měl v plánu 😁

ErikErik

06:47 09 Apr 23
Malé tržiště s posezením a příjemnou atmosférou. Koupíte zde ovoce a zeleninu, sýry, maso i uzeniny, sazenice, květiny a spousty dalších věcí.

Robert GeislerRobert Geisler

13:21 14 Sep 21
Velmi příjemný trh s výběrem řezníků s uzeninami, stařeným hovězím a pečenými kuřaty. Stánky s občerstvením, keramikou, domácími produkty i kořením. Dokonce i s domácími knedlíky. Zelenina i sezónní ovoce. Cenově dost podstatný rozdíl se supermarkety. Patrně proto, že okurky nejsou ze Španělska a květák z Itálie. Trh se pořádá třikrát týdně.

Roman WopatRoman Wopat

16:26 22 May 21
Malé farmářské trhy, cca. po 3 - 4 sortimentních stáncích: ovoce a zelenina, květiny a sazenice, maso a uzeniny včetně drůbeže, pečivo, mléčné produkty (nejen kravské), další eko, bio a natur produkty, nějaké to občerstvení. Dá se tu nakoupit, ceny vyšší jako všude na tržištích. Lidí chodí dost. Parkuje se v ulici Murmanská, zóna, so - ne zdarma, po - pá zpoplatněno, k dispo automaty, nebo přes MPLA, v týdnu a v době trhů plno

js_loader

Upcoming events

Latest post

Next market at Kubáň on Saturday, May 18 – strawberries from Kunratice are still available!

The amazing strawberries from Kunratice will be at the market this week! Even though the weather hasn’t been the best,…
Více informací zde