fbpx

Farmářský trh Náplavka

Farmářský trh Náplavka se v sobotu 28. 11. nekoná. Ovšem přihořívá! ;-)

Od středy 28. 10. 2020 platí nové nařízení vlády.
Vnímáme, že vláda na jednu stranu chce farmářské trhy pro farmáře i pro nakupující zachovat, což by bylo pozitivní, na druhou stranu nové nařízení zároveň předepisuje, že na farmářském trhu nesmí být více než 20 osob na 400 m2. Tato jedna podmínka nového nařízení je však prakticky nerealizovatelná. Pro reálnou představu – jde o 20 osob na čtverci 20 x 20 metrů, čili na každého člověka má připadat plocha v průměru 4 x 5 metrů, což mnohonásobně převyšuje obecně předepsaný dvoumetrový odstup (čili plochu 2 x 2 metry) nařízený například pro vnitřní prostory supermarketů. Dále, rovněž na rozdíl od supermarketů, činí organizátora přímo odpovědným za to, kolik lidí se tu pohybuje. S tím, že farmářské trhy se vždy odehrávají na veřejném prostoru, kde se mohou vyskytnout nejen nakupující, ale i ti, kdo místem prostě jen procházejí.
I pokud bychom farmářský trh oplotili a zanechali 1 – 2 vstupy, nakumulovalo by se u vstupů větší množství lidí, což by opět šlo proti nařízení nebo by se tvořily neúměrně dlouhé fronty s odstupy nejméně 4 metry.

Proto jsme se rozhodli, vzhledem k situaci, farmářské trhy na Náplavce raději zrušit. Zároveň se snažíme komunikovat a dosáhnout zlepšení situace.

Spolu s Asociací FT a kolegy z regionů, jsme napsali přímo vládě ČR a navrhujeme, aby vláda rozhodnutí o počtu 20 lidí na 400 m2 pokud možno přehodnotila, více zde.

Váš spolek Archetyp,
a tým FT Náplavka

Nejbližší akce