English Čeština

MEZIGENERAČNÍ DÍLNY NA FARMÁŘSKÉM TRŽIŠTI NÁPLAVKA

obrázek

Cíl projektu je…
… propojení dětí a aktivních seniorů v jednom místě a v jeden čas v Mezigenerační dílně s různorodou činností. Výsledkem setkání a práce dílny je konkrétní výrobek, výtvarné dílo, pokrm, nebo i společný zážitek, který si odnášejí děti i senioři. Pod vedením lektorů senioři pomáhají a asistují „své“ skupince dětí. Mohou názorně pracovat souběžně s nimi na svém výtvoru, souběžně pomáhat dětem radou i konkrétní pomocí, mohou si s nimi o úkolu i jen povídat, pokud chce některé dítě v danou chvíli pracovat samostatně. Cílem je využít emočního i tvůrčího potencionálu obou skupin a sblížit je při vzájemném setkávání a práci. Cílem je využít některých dovedností nebo ručních pracích u seniorů, seznámit se s nimi či předat je dál. Cílem je seznámit děti s neuspěchaným světem a s trpělivostí seniorů, která u rodičů v produktivním věku není samozřejmá. Jde nám také o přímou podporu seniorům – za svou pomoc dostávají honorář jako brigádníci a přitom stráví dvě hodiny v milé a osvěžující společnosti dětí!  Mezigenerační dílny Farmářského tržiště fungují od roku 2011 a získávají stále větší oblibu…  

už proběhlo: 

SOBOTA 22.6. 2013 – KUCHAŘSKÁ DÍLNA JAHODOBRANÍ – Mezigenerační dílna přímo na Farmářském tržišti Náplavka – 22.6., kde se s profesionálním kuchařem Martinem Polačkem (znáte ho možná z TV Prima z jeho pořadu Když vaří táta) naučíme dělat tyhle dobroty:
Quesadilla
Burger
Jahodový zmrzlinový SHAKE
Salsa rajčatovo-okurková
Guacamole dip
Oslava jahodové sezóny!
Začátky:
10.00 – 11.00 / Kč 80 (sourozenecký bonus – 60 + 60 +… Kč)
11.00 – 12.00 / Kč 80 (sourozenecký bonus – 60 + 60 +… Kč)
Zpracovávat si budeme čerstvé a kvalitní suroviny z Farmářského tržiště Náplavka, odkud budeme kuchaře zásobovat těmi nejsladšími českými jahodami a zeleninou, sklizenými ráno před trhem. Zástěry a pomůcky vám zapůjčíme na místě. Kluci i holky 6 – 15 let se mohou účastnit samostatně, dětem 3-5 let doporučujeme doprovod rodičů. Pomáhat s vařením nám budou hodné babičky z klubu seniorů.


SOBOTA 25.5. 2013 – Voňavá dílna na Náplavce
Mezigenerační dílna na farmářském tržišti na Náplavce. Chcete, aby vám pokojíček nebo ložnici provoněla jemná levandulová vůně? Stačí naplnit si pytlíček novými letošními lístečky levandule v naší dílničce, natisknout nebo napsat na něj co se vám líbí, a pověsit si ho nad postel pro štěstí a pro hezké sny… Dílnu najdete jako vždy, u sjezdu na Výtoň, ve stanu a s modrým logem, začátek okolo 10. hodiny, konec okolo 12.30, pytlíčků je 30 a levandule i výtvarné potřeby jsou připravené! Vstupné je 30 Kč, a pomáhat nám přitom budou hodné a šikovné babičky.

Záštitu nad dílnami má paní radní MHMP Aleksandra Udženija.

 

SOBOTA 11.5. 2013 Mezigenerační dílna na Farmářském tržišti Náplavka – Bylinková recy-dílna!
Z čistých, ale nepotřebných látek jsme našili pytlíčky, které si sami potisknete a naplníte čerstvou bylinkovou směsí, která vyžene moly z vašeho šatníku nebo šuplíku na prádlo. Nemusíme mít na všechno chemii, když tohle vyzkoušely už naše babičky! Dílnu najdete jako vždy, u sjezdu na Výtoň, ve stanu a s modrým logem, začátek okolo 10. hodiny, konec okolo 12.30, pytlíčků je 40 a čerstvé bylinky i výtvarné potřeby jsou připravené!

 

sobota 15.9.

Mezigenerační dílna na Farmářském tržišti Náplavka – SMALTOVACÍ DÍLNA – udělejte si vlastní smaltovaný hrneček nebo dekoraci do bytu!
otevřeno 9.30 – 13.00 h
Smaltovací dílna opět tady na tržišti Náplavka, pro trpělivé a pracovité milovníky ohnivých smaltovacích barev i černobílých kombinací. Napřed pracujete jen s obyčejným práškem a vodou. Smaltovací prášek se může nanášet hustý jako tempera, nebo jej můžete víc naředit a „duhově“ mísit. Prášek rychle zasychá, dekoraci můžete také vyškrabovat do suché vrstvy. Se všemi možnými smaltovacími technikami vás seznámí designérky Markéta a Gábina z firmy Smaltum (www.smaltum.cz) a na místě všechno ihned i vypálí. Dílo nebo váš originální hrnek si ještě skoro horký odnesete. Určitě to nezkazíte – smalt bude vždycky ještě krásnější, než jste si představovali a práci zvládnou i začátečníci. Fotogalerii i reportáž z minulé Smaltovací dílny uvidíte zde.

sobota 22.9.
Mezigenerační dílna na Lodi bratří Formanů – HUDEBNÍ A TANEČNÍ DÍLNA S HONZOU CINOU, MARUŠKOU A JEJICH KAPELOU OLATS OTESOC
první dílna 9.30 – 10.30 / vstup 140 Kč
pohádka 11-12.00 na lodi / O zamilované ježibabě
druhá dílna 12.30 – 13.30 /vstup 140 Kč
Vstupenky na www.divadlobratriformanu.cz/cs/program
Kreativní dílna s talentovaným studentem pražské DAMU (alternativní a loutkové divadlo), hercem a moderátorem Planety Yó, s kamarádkou Maruškou a s jejich kapelou Olats Otesoc. Během každé hodiny si Vaše děti mohou vyzkoušet tancování, zpívání a také moderování pod dohledem Honzíka a Marušky, naučí se zábavné písničky a taneční sestavy. Už se nemusíte na Honzíka a Marušku dívat v televizi, pojďte si s nimi zaskotačit naživo!

sobota 29.9.
Mezigenerační dílna na Lodi bratří Formanů – VÝTVARNÁ DÍLNA S VÝROBOU ZVÍŘÁTEK A ŠPERKŮ
první dílna 9.30 – 10.30 / vstup 80 Kč
pohádka 11-12.00 na lodi / Buchty a loutky
druhá dílna 12.30 – 13.30 /vstup 80 Kč
Vstupenky na www.divadlobratriformanu.cz/cs/program
Budeme vyrábět šperky nebo zvířátka z nečekaných recyklovaných materiálů, které jsou všude kolem. Přineste si i vy sami cokoliv, co vás zaujme, o čem si myslíte, že už je k ničemu a přitom škoda vyhodit, a společně zkusíme něco vytvořit. To se budou ostatní divit :) Anebo sáhnete po recyklovaném materiálu, které vám zajistíme, stejně jako nářadí a pomůcky. V záloze máme tvořivost i ověřené postupy. Dílna je pro kluky i holky. Menším dětem můžou pomoci i rodiče. Divadelní Loď Tajemství bratří Formanů nám poskytne pracovní stoly i židle. Doporučujeme rezervaci předem zde.

sobota 6.10.
Mezigenerační dílna na Farmářském tržišti Náplavka – GRILOVACÍ KUCHAŘSKÁ DÍLNA S CHUTÍ MEXIKA
10.00 – 11.00 / vstup 50 Kč
11.00 – 12.00 /vstup 50 Kč
se skvělým šéfkuchařem Martinem se pustíme do výroby dobrot, jejichž základem bude gril a mexická kuchyně. Od farmářů zajistí tržiště dobré suroviny, například biohovězí z farmy, rybku, čerstvé saláty, dýni. Zástěry a výbavu vám zapůjčíme na místě. Kuchařská dílna je pro kluky i holky, trvá do 60 minut. Dílny budou dvě, pro velký zájem i omezenou kapacitu doporučujeme rezervaci předem zde. Děti 5 – 12 let se mohou účastnit samostatně, menším dětem doporučujeme doprovod rodičů. Kuchařskou dílnu najdete na Náplavce pod vjezdem na Výtoň.