English Čeština

Zemědělská produkce rodiny Šťastných, Tišice u Mělníka

obrázek

NA NÁPLAVCE KAŽDOU SOBOTU
Paní Radka Šťastná s manželem obhospodařují 10hektarů úrodné půdy polabské nížiny pod Mělníkem. Je to už pátá generace, která se zabývá pěstováním zeleniny na vlastních pozemcích. Hlavním oborem obou rodin je pěstování salátů a zeleninových novinek. Proto se vedle tradiční zeleniny mohou pochlubit vlastním fenyklem, neskutečným množstvím rozličných salátů a několika druhy ředkviček. Baví je zkoušet nové věci a stále tak překvapovat novinkami. Jejich produkci můžete najít zde: http://www.stastnesalaty.cz/

Co pěstují: saláty všech možných druhů a variet, fenykl, brokolice, pórek, salátové zelí, mrkev, červenou řepu, žlutou řepu, brambory, ředkvičky červené, žluté, červenobílé i bílé a ředkvičky zvané „rampouchy“ , kedlubny, okurky, celer, petržel, květák, zelenou květákovou brokolici, zelené a fialové jedlé fazolky, řapíkatý celer, mangold, špenát, rukolu, kopr, nať koriandru, bylinky všech druhů, cukety a dýně. V zimě a na podzim u nich občas uvidíte taky kadeřávek, starý a dnes vzácný druh zeleniny, který má největší obsah vitamínu B a betakarotenu. Pěstuje ho babička.

Co jiného vozí na trh: cibule, cukety, patizony, petržel, celer s natí, vozí je od zemědělce z nedaleké vesnice Křenek. Vozí také lilek a papriky od sousedního zemědělce z Tišic. Cherry rajčata nakupují od pana Smotlachy z nedalekého Hlavence a keříková rajčata ze skleníků Hostim, kde se věnují výhradně pěstování rajčat. První rajčata se tu sklízejí v polovině dubna a poslední v polovině listopadu. Rajčata jsou pěstovaná ve sklenících.

Zajímavosti, chlouba: Pan Šťastný s manželkou jsou neúnavní experimentátoři a průkopníci v pěstování nových odrůd salátů, mrkve, rajčat a další zeleniny, kterou pěstují. Na vodu, která se na jejich polích držela díky okolním zaneseným strouhám a remízkům vyzráli tak, že začali mrkev pěstovat ve vyvýšených záhonech, kam se voda nedostane.