Čeština English
obrázek

Slavnost, jako vloni, navazuje na farmářské tržiště „Náplavka“, které najdete na obvyklém místě. Hostitelem bude jako každý rok zapsaný spolek Archetyp, který je pořadatelem i sousedního farmářského tržiště Náplavka.

Svatomartinská vína

Jsou prvními víny nového ročníku. Jedná se o vína suchá, lehká, svěží, ovocitá a příjemně pitelná, která sice zrála pouhých několik týdnů, za tu dobu si však již stačila získat svůj osobitý charakter. Na slavnosti se představí 27 českých a moravských vinařů se svými mladými (Svatomartinskými) víny, obvyklým sortimentem tichých vín a pro zahřátí i vínem svařeným.

Co bude na plotně?

Ikonou slavnosti je nepochybně pečená husa v mnoha podobách. Ani letos v rámci doprovodné gastronomie pečená husa nebude a nemůže chybět. Můžeme se těšit na husí pečínku s knedlíkem, lokši nebo těstovinami a s cibulovým bílým a červeným zelím, na husí burgery nebo husí ragú se zeleninou, na restovaná husí játra, pečené hřbety, husí kaldoun a další husí pochoutky. Vedle husích specialit budou k mání různé tvrdé i částečně zrající sýry, kvalitní uzeniny, guláše, topinky s česnekem, škvarky, paštiky husí i kachní, fajnové rybí saláty nebo francouzské cibulové koláče rovnou z pece. Koho napadlo, že husa „musí plavat“, ano, i tady bylo myšleno na typický nápoj po mastnější husičce, a sice pivo. Ovšem jen jako závdavek, Obstará ho minipivovar „U Vacků“ z Chlumce nad Cidlinou.

Jak se Svatomartinské pije?

Víno budeme degustovat i pít výhradně ze sklenic, což dává vínu co do chuti nejen vyniknout, ale eliminuje se tím výrazně také druhotný odpad. Degustační set je možné zakoupit za 100,- Kč a obsahuje tzv. „OIV“ degustační sklenici, katalog a propisku určenou k osobním záznamům do katalogu.

Přísná kritéria

Svatomartinská vína si i přes své mládí zakládají na kvalitě. Stojí také za připomenutí, že značku „Svatomartinské“ mohou nést jenom vína vyrobená z omezeného počtu odrůd révy vinné. V případě bílých vín z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský.

Pro výrobu růžových vín jsou povoleny odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Červené víno Svatomartinské lze vyrábět z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Obecně lze říci, že pro výrobu Svatomartinských vín jsou vhodnější rané odrůdy révy vinné, které relativně brzo dosahují dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno.

Záměrem je nabídnout brzy po sklizni kvalitní vína a představit tak natěšeným milovníkům moravských a českých vín aktuální ročník. I když roky již Martin na bílém koni nejezdí, i tak má pražská podzimní náplavka úžasnou atmosféru a to nejen se sklenkou v ruce.

K poslechu a tanci?

Na zpříjemnění celé slavnosti bude na plovoucím pontonu na řece Vltavě, coby jevišti připravena nejprve cimbálová muzika Trnka, poté zazní swing v podání kapely Hot Wings, pak se představí novinka na našich slavnostech, poněkud ostřejší Cílená Nejistota, a co do hudby, slavnost zakončí pompézní ukrajinská Atmasfera, která je již stálicí Svatomartinských slavností.

Slavnost se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Součástí festivalu bude i (tradiční) farmářské tržiště, které je s náplavkou na Rašínově nábřeží už pevně spjato.

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (zatím nehodnoceno)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Náplavka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.