Čeština English

Odkud jsou návštěvníci této stránky

obrázek

Slavnost, jako vloni, navazuje na farmářské tržiště „Náplavka“, které najdete na obvyklém místě. Hostitelem bude jako každý rok zapsaný spolek Archetyp, který je pořadatelem i sousedního farmářského tržiště Náplavka.

Svatomartinská vína

Jsou prvními víny nového ročníku. Jedná se o vína suchá, lehká, svěží, ovocitá a příjemně pitelná, která sice zrála pouhých několik týdnů, za tu dobu si však již stačila získat svůj osobitý charakter. Na slavnosti se představí 27 českých a moravských vinařů se svými mladými (Svatomartinskými) víny, obvyklým sortimentem tichých vín a pro zahřátí i vínem svařeným.

Co bude na plotně?

Ikonou slavnosti je nepochybně pečená husa v mnoha podobách. Ani letos v rámci doprovodné gastronomie pečená husa nebude a nemůže chybět. Můžeme se těšit na husí pečínku s knedlíkem, lokši nebo těstovinami a s cibulovým bílým a červeným zelím, na husí burgery nebo husí ragú se zeleninou, na restovaná husí játra, pečené hřbety, husí kaldoun a další husí pochoutky. Vedle husích specialit budou k mání různé tvrdé i částečně zrající sýry, kvalitní uzeniny, guláše, topinky s česnekem, škvarky, paštiky husí i kachní, fajnové rybí saláty nebo francouzské cibulové koláče rovnou z pece. Koho napadlo, že husa „musí plavat“, ano, i tady bylo myšleno na typický nápoj po mastnější husičce, a sice pivo. Ovšem jen jako závdavek, Obstará ho minipivovar „U Vacků“ z Chlumce nad Cidlinou.

Jak se Svatomartinské pije?

Víno budeme degustovat i pít výhradně ze sklenic, což dává vínu co do chuti nejen vyniknout, ale eliminuje se tím výrazně také druhotný odpad. Degustační set je možné zakoupit za 100,- Kč a obsahuje tzv. „OIV“ degustační sklenici, katalog a propisku určenou k osobním záznamům do katalogu.

Přísná kritéria

Svatomartinská vína si i přes své mládí zakládají na kvalitě. Stojí také za připomenutí, že značku „Svatomartinské“ mohou nést jenom vína vyrobená z omezeného počtu odrůd révy vinné. V případě bílých vín z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský.

Pro výrobu růžových vín jsou povoleny odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Červené víno Svatomartinské lze vyrábět z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Obecně lze říci, že pro výrobu Svatomartinských vín jsou vhodnější rané odrůdy révy vinné, které relativně brzo dosahují dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno.

Záměrem je nabídnout brzy po sklizni kvalitní vína a představit tak natěšeným milovníkům moravských a českých vín aktuální ročník. I když roky již Martin na bílém koni nejezdí, i tak má pražská podzimní náplavka úžasnou atmosféru a to nejen se sklenkou v ruce.

K poslechu a tanci?

Na zpříjemnění celé slavnosti bude na plovoucím pontonu na řece Vltavě, coby jevišti připravena nejprve cimbálová muzika Trnka, poté zazní swing v podání kapely Hot Wings, pak se představí novinka na našich slavnostech, poněkud ostřejší Cílená Nejistota, a co do hudby, slavnost zakončí pompézní ukrajinská Atmasfera, která je již stálicí Svatomartinských slavností.

Slavnost se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Součástí festivalu bude i (tradiční) farmářské tržiště, které je s náplavkou na Rašínově nábřeží už pevně spjato.

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (zatím nehodnoceno)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Náplavka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.