Čeština English

Zveme vás na další výjimečnou událost: V pátek 11. listopadu 2011, v den, kdy přijíždí sv. Martin na bílém koni, přijede na 15 českých a moravských vinařů na Jiřák předvést svá mladá vína, ale i svoji nejlepší klasickou produkci.

Slavnostní přípitek zde proběhne přesně v 11:11:11 2011. Téhož dne v 17:00 hodin požehná mladému vínu za přítomnosti vedení žižkovské radnice Ing. Zdeněk Wasserbauer, Th.D., farář kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Nebude chybět ani pečená svatomartinská husa, o živý hudební doprovod se postará nejprve tradiční „Motovidlo“, poté „Varmužova cimbálová muzika“ (Svatobořice – Mistřín) a Swingové formace: „FB Swing“ a „Futur swing“(Praha).

Mimořádné páteční Svatomartinské tržiště na Jiřáku doplní chuťovky k vínu – sýry, suché salámy, kobásky, nakládané delikatesy, ale také občerstvení tradiční české a slovácké kuchyně. Farmáři přivezou na sv. Martina svatomartinské husy a kachny z malých chovů. Pozor – je možné rezervovat husy (170,-Kč/kg) a kachny (130,-Kč/kg) z Vysočiny, chované ve volném výběhu a krmené pastvou a naklíčeným obilím, můžete bezplatně rezervovat na Rezervační formulář pro objednávku hus a kachen. Váhy – husy 4,5 – 6 kg, kachny 2,2 – 2,6 kg, v omezeném množství, škubou se ručně.
Trh se pro všechny otevře v devět hodin dopoledne a potrvá až do dvacátéprvní hodiny večerní, kulturní akce budou probíhat od 14 do 20 hodin.

Hlavním programem slavností je však ochutnávání a degustace vína, doplněná příjemným pohoštěním. Za 100 Kč je možné zakoupit degustační skleničku s nosičkou na krk a katalogem. Pokud chcete degustovat, musíte si tento degustační set pořídit, protože jen do degustační skleničky jsou vinaři oprávněni nalévat degustační dávky. Lahví vybraného vína si můžete zakoupit kolik chcete a ochutnávat také podle libosti. Jedna degustační dávka Svatomartinského bude stát 10 Kč. Přívlastková vína budou mírně dražší a jejich výše závisí přímo na konkrétním vinaři.

Vinaře jsme vybírali opravdu pečlivě, s důrazem na kvalitu a jedinečnost jejich nabízené produkce. Protože již pravděpodobně bude chladněji, budou připraveny vyhřívané stany, ve kterých se návštěvníci budou moct pěkně v teplíčku věnovat degustaci vína a ochutnávkám dalšího občerstvení.

Přímo pro Svatomartinské slavnosti v magickému datu 11. 11. 2011, složil textař a písničkář Pavel Půta báseň:

Jedničky prý přinášejí štěstí,
takže na „Jiřáku“ na náměstí,
budou husy, víno, bezva lidi,
takhle to tam nikdy neuvidíš.

Svatomartinské slavnosti probíhají ve spolupráci s Prahou 3.

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (10 hlasů, průměr: 4,40 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Informace, Jiřák se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Původní komentáře:

13 komentářů u Svatomartinské slavnosti a pečená husa 2011 (na Jiřáku)

 1. Ema Boháčová napsal:

  Bohužel degustační skleničky již v 17.30 nebyly k zakoupení. Prodejci vína nám sdělili nemilou zprávu, že kelímky nemají k dispozici, jelikož jim bylo pořadateli sděleno, aby je sebou nevozili. Ti, kteří dorazili kolem 18 hodiny, hledali způsob, jak si zajistit alespoň kelímek k degustaci vína. (zakoupení svařáku byla jediná možnost) Velmi zásadní nedostatek této jinak prima akce.

  • jirka napsal:

   Dobrý den,
   nečekali jsme takovou návštěvnost a vydalo se 900 ks degustačních sklenic. Jednalo se o nultý ročník, a nikdo není prorokem, napříště se lépe vybavíme sklem, stejně jako vychytáme řadu jiných much, ale důležité pro nás bylo, že byl ohromný zájem o akci. Nebojte, napravíme! :-)

   • Ema Boháčová napsal:

    Dobrý den,
    stačilo dojít do supermarketu a koupit plastové kelímky, které jste mohli prodávat jako náhradu za pár korun. Rozhodně je menším fiaskem pít z plastové sklenice než nemít se na degustaci z čeho napít. Když už tedy mluvíte o kultuře degustace. Držím Vám palce příští rok!

    • jirka napsal:

     Právě, že kultura degustace není pít víno z plastových kelímků a znovu opakuji, že se taková návštěvnost neočekávala a že zcela jistě budeme příště lépe připraveni. Někomu se holt nezavděčíte. Důležité pro nás však je, že drtivá většina návštěvníků byla spokojena a my samozřejmě budeme pracovat na tom a už teď pracujeme, aby byli spokojeni pokud možno všichni. Nechceme prodávat ani rozdávat na našich tržištích nic plastového a už teď připravujeme program na příští sezonu, kdy obalové materiály budou buď z recyklovaného papíru anebo z kompostovatelného plastu. Jak jsem řekl, skleniček bude příští rok dostatek a i na horké nápoje budou keramické hrnky. Hekzký den!

 2. Prazak napsal:

  Az priste „zakazete“ vinarum nalevat do kelimku, zkuste predtim zajistit dostatecny pocet oficialnich sklenicek k prodeji. Tohle je proste trapne.

  • jirka napsal:

   Zákaz nalévat do plastu, byl jak se ukázalo, zákazem spíše formálním a hlavně odrážel dodržování kultury prití a degustování vína, tak proto. Viz předchozí dotaz, příště budeme mnohem lépe zásobeni. Nebojte. :-) Děkujeme za upozornění!

 3. moralles napsal:

  uz jenom kvuli te basnicce tam pujdu :-D
  mozna uz je lepsi:
  Růže k lásce schůdeček, s úctou Béda Hudeček
  Byl jeden dědeček z Dublinu,
  a ten měl u nosu bublinu.
  Radoval se jako kluk,
  že má prima bublifuk :)
  s laskou jdouce vychcat se jdouce

 4. moralles napsal:

  uz jenom kvuli te basnicce tam pujdu :-D
  mozna uz je lepsi:

  Růže k lásce schůdeček, s úctou Béda Hudeček

  Byl jeden dědeček z Dublinu,
  a ten měl u nosu bublinu.
  Radoval se jako kluk,
  že má prima bublifuk :)

  s laskou jdouce vychcat se jdouce

 5. moralles napsal:

  uz jenom kvuli te basnicce tam pujdu :-D
  mozna uz je lepsi:
  – Růže k lásce schůdeček, s úctou Béda Hudeček

  – Byl jeden dědeček z Dublinu,
  a ten měl u nosu bublinu.
  Radoval se jako kluk,
  že má prima bublifuk :)

  – s laskou jdouce vychcat se jdouce

 6. Lucie napsal:

  Bude degustační sklenička (100kč) na vratnou zálohu?

  • jirka napsal:

   Dobrý den, degustační sklenička nebude na vratnou zálohu, je pouze na prodej celý set = sklenička + nosička + katalog za 100,- Kč.

 7. Bramblerose napsal:

  Není to Futura Swing, ale Futur Swing…

  • Jiří Sedláček napsal:

   To je tedy skandál, poněvadž my máme všude uvedeno Futura Swing, to se skupině hluboce omlouváme, ledaže by se teď přejmenovala. :-)