Čeština English

Zveme vás na další výjimečnou událost: V pátek 11. listopadu 2011, v den, kdy přijíždí sv. Martin na bílém koni, přijede na 15 českých a moravských vinařů na Jiřák předvést svá mladá vína, ale i svoji nejlepší klasickou produkci.

Slavnostní přípitek zde proběhne přesně v 11:11:11 2011. Téhož dne v 17:00 hodin požehná mladému vínu za přítomnosti vedení žižkovské radnice Ing. Zdeněk Wasserbauer, Th.D., farář kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Nebude chybět ani pečená svatomartinská husa, o živý hudební doprovod se postará nejprve tradiční „Motovidlo“, poté „Varmužova cimbálová muzika“ (Svatobořice – Mistřín) a Swingové formace: „FB Swing“ a „Futur swing“(Praha).

Mimořádné páteční Svatomartinské tržiště na Jiřáku doplní chuťovky k vínu – sýry, suché salámy, kobásky, nakládané delikatesy, ale také občerstvení tradiční české a slovácké kuchyně. Farmáři přivezou na sv. Martina svatomartinské husy a kachny z malých chovů. Pozor – je možné rezervovat husy (170,-Kč/kg) a kachny (130,-Kč/kg) z Vysočiny, chované ve volném výběhu a krmené pastvou a naklíčeným obilím, můžete bezplatně rezervovat na Rezervační formulář pro objednávku hus a kachen. Váhy – husy 4,5 – 6 kg, kachny 2,2 – 2,6 kg, v omezeném množství, škubou se ručně.
Trh se pro všechny otevře v devět hodin dopoledne a potrvá až do dvacátéprvní hodiny večerní, kulturní akce budou probíhat od 14 do 20 hodin.

Hlavním programem slavností je však ochutnávání a degustace vína, doplněná příjemným pohoštěním. Za 100 Kč je možné zakoupit degustační skleničku s nosičkou na krk a katalogem. Pokud chcete degustovat, musíte si tento degustační set pořídit, protože jen do degustační skleničky jsou vinaři oprávněni nalévat degustační dávky. Lahví vybraného vína si můžete zakoupit kolik chcete a ochutnávat také podle libosti. Jedna degustační dávka Svatomartinského bude stát 10 Kč. Přívlastková vína budou mírně dražší a jejich výše závisí přímo na konkrétním vinaři.

Vinaře jsme vybírali opravdu pečlivě, s důrazem na kvalitu a jedinečnost jejich nabízené produkce. Protože již pravděpodobně bude chladněji, budou připraveny vyhřívané stany, ve kterých se návštěvníci budou moct pěkně v teplíčku věnovat degustaci vína a ochutnávkám dalšího občerstvení.

Přímo pro Svatomartinské slavnosti v magickému datu 11. 11. 2011, složil textař a písničkář Pavel Půta báseň:

Jedničky prý přinášejí štěstí,
takže na „Jiřáku“ na náměstí,
budou husy, víno, bezva lidi,
takhle to tam nikdy neuvidíš.

Svatomartinské slavnosti probíhají ve spolupráci s Prahou 3.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace, Jiřák se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.