Čeština English

Odkud jsou návštěvníci této stránky

Falešný farmář na Jiřáku??? Vyjádření organizátorů FT Jiřák k uvedenému článku.

Foto: Jiří Bigas, Metro.cz, převzato z článkuNedávno si novinář z deníku Metro oblékl halenu, nasadil klobouk a na náměstí Jiřího z Poděbrad, na konci farmářského trhu za stánkem, si postavil nízký stoleček, na kterém rozložil něco zeleniny a bylinek, které nakoupil v supermarketu.

Foto: Jiří Bigas, Metro.cz, převzato z článku

Původní článek zde.

Člověk, který trh hlídal v záskoku za správce, považoval chlapíka vedle trhu s pár kousky zeleniny a v maškarní výstroji za někoho z mentálně handicapovaných, kteří na náměstí Jiřího z Poděbrad občas nabízejí drobnosti pro charitativní sbírky. Místo na pokraji farmářského trhu totiž často využívají organizace pořádající drobné veřejné sbírky na dobročinné účely. Nikdo je za „farmáře“ nepovažuje, nejsou přímými účastníky trhu a organizátor za ně nezodpovídá. Novinář v krátké době své zbožíčko prodal okolojdoucím jako biozeleninu, vrátil se k PC, celou akci popsal a zveřejnil v článku svého deníku. Jako humor na úkor kolemjdoucích je to možná vtipné, i když ty oklamané to nepotěšilo. Co chtěl ale vlastně článek říci o farmářském trhu? Novinář de facto přímo do trhu legálně nepronikl, stál jen na kraji, a stál tam „načerno“. Farmářský trh může podle smlouvy o pronájmu veřejného prostranství organizovat jen sám sebe, tedy své farmáře, a působnost organizátora dál nesahá. Podle legislativy ani dál sahat nemůže, náměstí i trh je veřejným prostorem. Je to důležitý detail, protože smysl článku spočívá v osočení organizátora z toho, že na farmářském trhu neprověřuje ty, kdo tam prodávají, ačkoliv tvrdí opak. Akce ale vůbec nic nevypověděla o věrohodnosti potravin a farmářů, kteří jsou opravdu a legálně součástí farmářském tržiště, jsou smluvně pověřeni k prodeji na trhu a procházejí přísnou kontrolou organizátora. Pokud někdo chce testovat organizátory tržiště, neměl by příště zkusit s falešnou biozeleninou proniknout do skutečného, legálního prodeje ? Anebo, neměl by příště falešný stoleček poctivě postavit alespoň přímo na trh mezi stánky, ne vedle trhu? Titulek článku zkresluje skutečnost.

Jsme přesvědčeni, že se novinář o legální cestu nepokusil, protože ví, že by neprošel. Akce byla novinářským happeningem a těžko by v realitě fungovala trvaleji než zmíněnou hodinu a půl. Přesto jako obranu zvažujeme několik kroků, které by měly posílit pravomoc organizátora i vůči veřejnosti, nejen vůči vlastním prodejcům.

Za Farmářské tržiště Jiřák
Šárka Sedláčková, Občanské sdružení Archetyp

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (29 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Informace, Jiřák. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Původní komentáře:

10 komentářů u Prodali jsme jídlo z obchoďáku na farmářském trhu – ? Spíše: Prodávali jsme „načerno“ vedle a předstírali, že k trhu patříme…

 1. Maňas napsal:

  Ano, je to novinářský hnus. Ano, je to zneužití důvěry zákazníka. Nelíbí se mi některé praktiky co novináři dělají.
  Ale aspoň ukázal kde jsou v tom chyby. Organizátoři by se z toho měli poučit, což určitě udělají.

  Ale dejme si všichni ruku na srdce, myslím že tak za to můžeme všichni.
  Co já si pamatuji tak jako malý klučina (bylo mi asi 7, ročník 1980) jsem chodil s babičkou a mámou na trhy, myslím že to bylo každou středu a každou neděli. Pozor byly to obyčejné „trhy“ ne „Farmářské trhy“ jak se to teď jmenuje. Bylo tam vše co jsme potřebovaly ale i nepotřebovaly. V každém městě určitě nějaký byly.
  Ale jelikož se lidé rozhodli a chtěli mít všude supermarkety tak si je sem pustily. A co se nestalo, trhy přestaly postupně mizet z našeho státu. Je jedno že tu byla demonstrace proti průmyslové globalizaci, která právě měla ukázat na tento problém, ale kterou média ukázaly v tom nejhorším světle. A tak nad tím 95% naší populace máchla rukou a řekla si.
  „Tak už máme tu krásnou globalizaci, všude si můžu koupit co chci a hlavně ty zahraniční věci. Ale to nám přeci taky nestačí, my se musíme ještě přihlásit do Evropské unie a to nám bude ze všeho nejlíp.“
  No a co se nestalo, Evropská unie tu cíleně zdevastovala hospodářství, aby jsme jen dovážely a nic nevyvážely, nic nevyráběli, ale hlavně nic nemluvily.
  Takže, teď slovo „farmář“ znamená ohrožený druh a proto mu postavíme farmářské trhy jako rezervaci.
  Pokud chceme mít trhy tak musíme dělat něco sami se sebou, musíme již naše děti učit co je dobrý a co ne. Pokud nic neuděláme tak tu budou furt naše nenáviděné supermarkety po kterých jsme všichni tak volali. Ale supermarketům trvalo jen asi 10 let než zničily maloobchodní sítě.

  Jak dlouho si myslíte, že malý farmáři a obchodníci získají zpět to co tu bylo před 20 lety?

  Myslím že já se už toho nedožiji a to mi je teprve přes 30.

 2. Zuzana napsal:

  Je to ubohé a novinář měl být vynesen a vyhozen. Nebuďte tak shovívaví vůči cílené programové degradaci něčeho, co je kvalitní! Navíc deník Metro je propagandistické médium, vlastněné globálními korporacemi – ano, právě těmi, které dezinformují ve prospěch globálních společností vyrábějících chemické potraviny a další svinstva atd. Zvolit mladýho hloupučkýho kluka k tomuto cíli (U veřejnosti to projde! Je vtipný! – no, mně to vtipné vůbec nepřipadá, je to stupidní) je také součástí té degradační strategie.

 3. Iva napsal:

  Já bych to s tím novinářem až tak nedramatizovala. Chybičky jsou asi na obou stranách. On měl dost hloupý, nedotažený nápad. Ověřovat kvalitu tržiště jde snad i lepšími způsoby. No a na druhou stranu, ti co tržiště hlídají by si asi po hodině a půl měli všimnout, že se tam snaží přiživit na farmářích někdo, kdo tam nemá co dělat. Prostě je to asi sporné. Pro nás, kdo tam nakupujeme pravidelně byl jistě do očí bijící, ale pro někoho, kdo na trh zavítal náhodou asi ne a ošidil ho bez problémů. Mimochodem, pochybuji, že je možné tržiště ohradit provazem, nebo oplocovat a říci, tak odsud po 10 cm už stojí podvodníci a cizáci…
  Mě spíš jako nakupující vadí, když mojí oblíbené trhovkyni paní z drůbeží farmy Štěpánovsko, dojdou vajíčka už ráno po deváté hodině jako vždy a já bloumám po tržitšti, abych zjistila, že nikdo další tam kvalitní vajíčka prostě nenabízí. Minulý týden jsem zajásala, když na konci tržiště stál pán a prodával vajíčka také a dokonce o dost lacinější. Já jsem ale podezíravá a tak jsem pánovi načuhovala až do stánku. Když jsem zjistila, že na velkých bednách, ze kterých tahá plata vajec má nápis česká vejce a.s. , atd. atd. a nejposlednější řádek praví: VEJCE NOSNIC V KLECÍCH, tak jsem dostala takový vztek…. Tohle mi vadí moc! Co je na nich farmářského? To si je můžu dojít koupit naproti do Alberta. Tohle by měli organizátoři hlídat, protože tohle zákazník podle vzhledu trhovce nerozezná.

 4. Jaromir napsal:

  Prominte, ale tohle vyjadreni mi prijde opravdu smesne. Nejde tu preci o to, jestli poradatele povazovali cloveka, za nekoho kdo k FT nepatri (pripadne mentalne zaostaleho) . Jedine co mi prijde dulezite je to, ze ho za soucast FT povazovali nakupujici. A to, ze nepatril polohou k FT. Co jsem videl na tom videu, tak ten stolecek stal asi 20cm od vedlejsiho stanku…nevim co vice byste chteli. A to ze tam stal jen hodinu a pul. Spis mi to prijde ze tam stal dokud vsechno neprodal. A proc ho za tu dobu nikdo ani neoslovil? „Povazovali jsme ho…“, jak muzete nekoho za nekoho povazovat, kdyz je nejjednodussi metoda se jit proste zeptat. Opravdu smesna vymluva ve vsech bodech.

  Neberte me jako nejakeho odpurce FT. Rad varim z cerstvych surovin a vzdycky preferuji ceske vyrobky pred cizimi (i za to ze si priplatim par korun). Ale tohle mi prijde jako smesna vymluva nejakeho radoby politika. Jak tu bylo receno, Popel na hlavu a nebo zahajit nejake kroky, ktere vase tvrzeni podeprou (zaloba za podvod, spineni jmena, verejna omluva apod.).

 5. pavlína napsal:

  krásný komentář filipe, mluvíte mi z duše. zdravím, pavlína

 6. marek napsal:

  Promiňte, ale vyjádření organizátorů FT na Jiřáku je ubohé! Zde nešlo o neschopnost novináře nebo spíš jeho sebemrskačský pokus o novinařinu, jako spíš o poukázání na neschopnost organizátora, která se ve finále projevila v jeho oficiálním vyjádření. Obranou organizátora tedy je, že se to událo za hranicí tržiště a že správce v záskoku se domníval, že jde o hendicapovaného jedince. Takže jinými slovy, co je za hranicí FT jej už nezajímá a je jedno, že tam pak budou chodit prodejci, aby parazitovali na pořadatelích a uváděli návštěvníky v omyl, že jsou součást trhů. A tvrzení, že považovali prodávajícího za mentálně postiženého je fakt ubohé, protože bylo očividně chybné. Nicméně i tím dali návod ostatním pochybným prodejcům, jak se zachovat, aby si jich správce nevšímal.
  Místo toho, aby organizátor přiznal pochybení a sypal si popel na hlavu, snaží se obhajovat tak, že to až působí komicky a v závěsu mu budou přitakávat stejně komičtí zastánci.

  • Šárka napsal:

   Všechno, co bychom vám tady na váš komentář odpověděli, jsem nějakým způsobem zpracovala ve vyjádření. Za „naše“ farmáře a prodejce ručíme. Za novináře a srandisty, kteří nás obejdou doslova „bokem“, můžeme ručit už hůře. Psala jsem přesto, že jako obranu zvažujeme několik kroků, které by měly posílit pravomoc organizátora i vůči veřejnosti, nejen vůči vlastním prodejcům, což se mezitím už realizovalo. Pokud vám to ale připadá komické a ubohé, je to váš názor a máte na něj právo.

 7. filip. napsal:

  Ze strany novináře Metra to není žurnalismus, ale guerilla. Jako sabotáž, vtip či osobní deviace je to myslím v pořádku. Následné klamání široké veřejnosti v médiích ale považuji za tristní. Být správcem tržiště, tak požaduji omluvu a případně zvažuji stíhání za porušení podmínek prodeje, a zejména potom za pomluvu.

  K větší transparentnosti mají prodejci jakési identifikační karty, to sám jako nakupující znám. Že můžou farmáři něco nakupujícím nabulíkovat je sice pravda, ale tak tedy hledejme konstruktiuvní řešení a ne takové špinavé mediální výpady, které jen škodí. Pokud si na danou farmu nemůžu sám dojít, protože bydlím na betoně ve městě, tak jaký větší komfort ještě můžu po farmářích chtít, než že mi dojedou osobně až pod nos? Osobní komunikace by lidi měli, myslím si, využít. Idea o nějaké dokonalé transparentnosti a informovanosti je absurdní. Jsme lidi, tak se spolu bavme. Na tržišti. S čím to ten „žurnalista“ chtěl srovnávat? Se supermarkety? Zkoušeli jste někdy zjistit, odkud pocházejí potraviny? Když na obalu po pídivém hledání najdete „zemi původu“ tak je to stejně nějaký zavádějící údaj o zemi, kde se to balilo nebo sídlí distributor. Proti tomuhle by se měly vést mediální kampaně! V Tescu jsem viděl čočku z Kanady označenou jako „český výrobek“. Když jsem na to prodavačku, tak se otočila zády a během odcházení nadávala. V Intersparu jsem viděl marocké papriky označené jako české. Bylo mi řečeno (vedoucím dne), že se s tím nedá nic dělat. Často jsem nakupoval v Albertu dokud mě jejich praxe spojená s ignorací zákazníků neznechutila (na Andělu je za pokladanama výborná skříňka pro náměty zákazníků, akorát bez papírů, bez tužku a bez odezvy). Na mnoha místech pro jistotu označení chybí úplně. Balené potraviny jsou na tom ještě hůř – viz zavádějící údaje o zemi původu uvádějící zemi balení a ne zemi zemědělské produkce. Hrůza. A teď tu máme tržiště s farmáři z Čech. Osobní kontakt, místní produkce, žádné tisíce kilometrů vzdálená „čerstvá“ zelenina. Prosím Vás lidi, vraťme se k rozumu, vraťme se k pokoře, a farmářů si važme. Jinak budem jíst umělé a vylhané „produkty“. Do prdele už!

 8. Tereza napsal:

  Dobrý den,
  domnívám se, že novinář popsal neuralgický bod trhů. Neschopnost ohlídat a doložit původ prodávaného. Takže budiž mu odpuštěno a pozor na všechny. iIkdyž člověk by uvítal nebýt ve střehu a v klidu nakupovat. To by ale zajistila pouze osobní známost s trhovci.
  Zdravím Tereza
  Stejně tak nakupuji…

  • filip. napsal:

   Dobrý den, Terezo,

   částečně s Vámi souhlasím. Neschopnost ohlídat a doložit původ prodávaného je problém trhů. Ovšem všech trhů. Těch farmářských i těch abstraktních liberálních. V supermarketu je člověk ztracen. Vlastně tam pro něj není místo – musí vypnout hlavu, hlavně nemyslet a zaplatit. Řetězce narostly do takových rozměrů a regulace se je snaží mylně předrůst, že je nakupující ztracen v technokraticky popsaných obalech. Zjistit zemědělský původ je téměř nemožné ač to vyhlášky nařizují. Na farmářských trzích jsme „původu prodávaného“ snad nejblíž hned po sousedské produkci a vlastní domácí produkci. Važme si toho a podporujme to. Posilujme pokoru, ne kritiku. To je jak dostat po hodinách v dešti deštník a hledat na něm závady. To teď nemyslím osobně vůči Vám, Terezo, ale obecně k onomu hledání chyb a nesrovnalostí na něčem co je tisíckrát lepší než jeho absence. Nečtěte má slova prosím nějak příkře. Možná se snažím být příliš budičský :-)

   Hezký den!