Čeština English

Falešný farmář na Jiřáku??? Vyjádření organizátorů FT Jiřák k uvedenému článku.

Foto: Jiří Bigas, Metro.cz, převzato z článkuNedávno si novinář z deníku Metro oblékl halenu, nasadil klobouk a na náměstí Jiřího z Poděbrad, na konci farmářského trhu za stánkem, si postavil nízký stoleček, na kterém rozložil něco zeleniny a bylinek, které nakoupil v supermarketu.

Foto: Jiří Bigas, Metro.cz, převzato z článku

Původní článek zde.

Člověk, který trh hlídal v záskoku za správce, považoval chlapíka vedle trhu s pár kousky zeleniny a v maškarní výstroji za někoho z mentálně handicapovaných, kteří na náměstí Jiřího z Poděbrad občas nabízejí drobnosti pro charitativní sbírky. Místo na pokraji farmářského trhu totiž často využívají organizace pořádající drobné veřejné sbírky na dobročinné účely. Nikdo je za „farmáře“ nepovažuje, nejsou přímými účastníky trhu a organizátor za ně nezodpovídá. Novinář v krátké době své zbožíčko prodal okolojdoucím jako biozeleninu, vrátil se k PC, celou akci popsal a zveřejnil v článku svého deníku. Jako humor na úkor kolemjdoucích je to možná vtipné, i když ty oklamané to nepotěšilo. Co chtěl ale vlastně článek říci o farmářském trhu? Novinář de facto přímo do trhu legálně nepronikl, stál jen na kraji, a stál tam „načerno“. Farmářský trh může podle smlouvy o pronájmu veřejného prostranství organizovat jen sám sebe, tedy své farmáře, a působnost organizátora dál nesahá. Podle legislativy ani dál sahat nemůže, náměstí i trh je veřejným prostorem. Je to důležitý detail, protože smysl článku spočívá v osočení organizátora z toho, že na farmářském trhu neprověřuje ty, kdo tam prodávají, ačkoliv tvrdí opak. Akce ale vůbec nic nevypověděla o věrohodnosti potravin a farmářů, kteří jsou opravdu a legálně součástí farmářském tržiště, jsou smluvně pověřeni k prodeji na trhu a procházejí přísnou kontrolou organizátora. Pokud někdo chce testovat organizátory tržiště, neměl by příště zkusit s falešnou biozeleninou proniknout do skutečného, legálního prodeje ? Anebo, neměl by příště falešný stoleček poctivě postavit alespoň přímo na trh mezi stánky, ne vedle trhu? Titulek článku zkresluje skutečnost.

Jsme přesvědčeni, že se novinář o legální cestu nepokusil, protože ví, že by neprošel. Akce byla novinářským happeningem a těžko by v realitě fungovala trvaleji než zmíněnou hodinu a půl. Přesto jako obranu zvažujeme několik kroků, které by měly posílit pravomoc organizátora i vůči veřejnosti, nejen vůči vlastním prodejcům.

Za Farmářské tržiště Jiřák
Šárka Sedláčková, Občanské sdružení Archetyp

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (29 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Informace, Jiřák. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.