Čeština English

Výrobcům potravinových doplňků se podařilo přesvědčit většinu bohatší části světa o nepostradatelnosti oněch přípravků na klouby, únavu a další potíže. Zákazníci si je kupují přímo v lékárnách a dokonce jimi obdarovávají příbuzné. Firmy mají o zisk postaráno. Přitom často prodávají jen předražené placebo.

Mnozí lidé si ale zvykli jíst pilulky jako bonbóny. Přitom když si přečtete pečlivě informace na přebalech, najdete i v těch nejskvělejších prostředcích barviva a další látky, které organismu neprospívají. Ovšem o tom reklamy se známými osobnostmi mlčí.
V okamžiku, kdy nás začnou trápit vážné zdravotní problémy, je nutné vyhledat lékaře. S těmi drobnějšími si ale lze poradit přírodnější cestou.

Klasická česká kuchyně vyniká hutností a téměř každému se někdy stane, že ho po dobrém obědě tíží žaludek. Někdo to vyřeší skleničku dvanáctistupňového piva, nicméně velice dobře poslouží i odvar z máty, který mohou pít i děti. Pocit lehké podrážděnosti žaludku zažene i šálek čaje rooibos, jenž má řadu dalších pozitivních účinků.

Na bolavé dásně si můžete pořídit úctyhodný počet barevných vodiček, ale už naše babičky věděly, že stačí odvar z šalvěje. Ten se osvědčil i v případě střevních problémů, kdy se ale samozřejmě jen nekloktá.

Naším národním stromem je lípa srdčitá. Vyhledávají ji nejen včely, ale osvědčila se i v lidové medicíně. Lipovým čajem spolehlivě zaženete rýmu, či kašel. Navíc podporuje i pocení.

Stres a přepracovanost přináší i problémy se spánkem. Dříve než si ale necháte napsat recept na léky, vyzkoušejte meduňku lékařskou. Má příjemné citrónové aroma a celkově uklidňuje organismus.

Podobných příkladů by se našla jistě celá řada. Stačí zalistovat starými herbáři. Výhoda bylinek spočívá v tom, že si je lze vypěstovat za oknem, či na zahrádce. V přírodě je sbírejte tam, kde se můžete ještě alespoň trochu spolehnout na její čistotu. V bio kvalitě je ale seženete i na farmářských trzích.

Proto příště než se vydáte do lékárny, zkuste zapřemýšlet, jestli nemůžete své obtíže napravit i jinou a přirozenější cestou.

Martina Bittnerová

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (8 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Recepty se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.