English Čeština

REAKCE NA ČLÁNEK MF DNES

obrázek

Reakce na článek idnes.cz a MF DNES z 21. 6. 2011, který (na první pohled) svým titulkem poškozuje jméno Farmářských trhů.

http://ekonomika.idnes.cz/bio-ovoce-a-zelenina-z-farmarskych-trhu-obsahuje-pesticidy-ukazal-test-1mt-/ekonomika.aspx?c=A110620_184454_ekonomika_abr

V článku se mimo jiné uvádí, že – cituji: „Naopak jahody z farmy Břežany u Českého Brodu koupené na tržišti na pražské náplavce by měly skončit rovnou na kompostu. Obsahovaly dvojnásobné množství prostředku na hubení hmyzu phosalonu. „Přítomnost dalších pesticidů naznačuje, že chemizace je na této farmě hojně využívána,“ komentuje výsledky šéfka výzkumu Jana Hajšlová z VŠCHT.“

Situaci jsme samozřejmě chtěli hned řešit a proto jsme zavolali Martinu Loudovi z pěstírny Berry servis v Břežanech u Českého Brodu, který na Náplavce jahody prodává a byl MF Dnes napaden, že používá phosalon v nepřiměřeném množství.

Martin Louda na zmíněné nařčení reaguje takto: „Dneska ráno jsem si přečetl MfDnes a protože naše společnost vůbec nepoužívá chemikálii phosalon, rovnou jsem zavolal na VŠCHT paní Janě Hajšlové, abych se zeptal přímo u zdroje této „zprávy“. Paní Hajšlová mi řekla, ža si před 14 dny se objevili novináři a přinesli jí nějaké očíslované vzorky, na které udělala rozbor. Výsledky jim vrátila a neví, odkud vzorky byly, toto označení tam chybělo a novináři vzorky označovali sami! Takže celá dezinformace je asi dílem novinářských investigativců, kteří neumějí vzorky ani přiřadit. Shodou okolností můžeme mít k dispozici rozbory našich jahod od SZPI, která u nás na farmě každý rok vzorky odebírá. Je to nezávislá odborná státní instituce a byla u nás také nedávno. Výsledky si vyžádáme v kopii. Výsledek tohoto fundovanějšího a ověřeného rozboru budeme mít velmi brzy k dispozici, i s razítkem a podpisem.“
Uvedené testy z SZPI uveřejníme na našich stránkách.

Nicméně celý test pro Farmářské trhy (v tištěné verzi MF Dnes) i díky velmi negativnímu (spíše bulvárnímu) úvodnímu titulku, vyznívá pozitivně.

V testu se doporučuje chodit pro mořské a sladkovodní ryby na Náplavku, Jiřák i František. Pro kuřata od Beranových na Náplavku, pro sezónní ovoce a zeleninu na Jiřák, Kubáň, Náplavku i František.

Výborně v testu dopadla i karotka ze Semic, ovčí sýr, držkovský kvasový chléb, bio žitný chléb z Náplavky a pšenično-žitný chléb z Chocně.

Farmářské tržiště Praha – Jiřák, Kubáň, Náplavka a František

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.