Čeština English

Odkud jsou návštěvníci této stránky

Nejčastější otázky a mýty

Okolo farmářských tržišť koluje řada mýtů a dohadů. Jak to je na našich Farmářských tržištích NÁPLAVKA a JIŘÁK můžete zjistit z přiloženého pdf dokumentu, kde je to všechno podrobně vysvětleno.

Dozvíte se zde odpovědi např. na tato témata:

 • Kdy co dozrává – aneb v září k nám nechoďte pro chřest!
 • Jaký sortiment najdeme na Náplavce a Jiřáku?
 • Jak je to s reklamacemi?
 • „Stejně jsou to všecko překupníci pani Sedláčková…“  aneb Kdo je překupník?
 • „Na trhu smí prodávat jen samotní farmáři, jinak to není pravý farmářský trh.“
 • „Na farmářském trhu musí být pouze české zboží a české produkty!“
 • „Na farmářském trhu mají být jen biopotraviny!“
 • „Zboží přivezli zemědělci v síťovaných pytlích – to je určitě zelenina z velkoobchodu!“
 • „Zemědělec, který má mnoho druhů zeleniny na svém stánku – to musí být překupník“
 • Jak je to s hygienou prodeje?
 • Proč si farmáři říkají farmáři a ne sedláci?
 • Čím se liší zelenina na trhu od zeleniny v obchodě?
 • Jak farmáři svou zeleninu a ovoce pěstují, jak je to s chemikáliemi, pokud nejde o biozeleninu?
 • Jak je to v Semicích – kdo je kdo?

[download id=“4″]


Původní komentáře:

17 komentářů u Nejčastější otázky a mýty

 1. bedřiška druhá napsal:

  Proč trpíte ,farmáře,, kteří se vydávají za velké firmy (Grand Moravia)? Je to překupník, který prodává neoznačené, na pultu v prachu a na prkně krájené máslo, taktéž sýry, které si kupujeme v Kauflandu či Makru, a to vše nechlazené, bez prodejní vitrýny,vozí to osobákem….at. proč další ,,farmář,, který se chvástá svojí velikostí a rozmachem, prodává mléčné produkty bez patřičných etiket, bez chlazení, na slunku na pultě, na jedinném výrobku není uvedena cena, vajíčka stejným způsobem…..Proč trpíte ,,farmáře,,který prodává uzeniny a přitom kouří, krájí uzeninu, ohřívá, nemá tekoucí teplou vodu, kam vylévá odpadní vodu….????? První na můj dotaz regoval…vždyť si to nemusíte kupovat, druhý: my jsme jenom zaměstnanci…. a třetí se hezky usmál .
  Co máme dělat? máme volat hygienu, inspekci? kam to spějou Farmářské trhy? Na druhou stranu je potřeba říci, že jsou tu výborné pochutiny, určitě,,domácí,,pečivo, uzenina, kozí sýry, další mléčné výrobky, ryby, květiny a další. Oddělte zrno od plev a my , mám na mysli: zákaznící, se Vám i skutečným Farmářům odvděčíme svými nákupy a prezentací mezi svými známými. I Vás to stojí nemalé úsilý a proto, ať Vám to nekazí ti, co tam nemají dělat.
  Vaše Bedřiška

  • Šárka napsal:

   Gran Moravia je litovelský výrobce tvrdých zrajících sýrů, v tuzemsku jsou technologicky ojedinělé (kdo jiný u nás vyrábí dva roky zrající sýry?) jsou z českého, pardon moravského mléka :). Na trhu má svého autorizovaného prodejce, kterého zásobuje přímo výrobna v Litovli, ten pán není žádný překupník. Sýry i máslo, které takto prodává, mají hodně příznivců a má i dobré ceny. Patříme mezi ně. Máslo má vždy pečlivě předbalené a zvážené, nekrájí ho tak, jak popisujete. Tím velkým chvástavým farmářem myslíte asi Němcovy… ? To je docela vtipný postřeh :) Ale oni mají na pultě vždy jen neprodejné vzorky, podobně jako třeba BioVavřinec. Když si u nich kupujete mléčné výrobky, sáhnou vždy do chladicích boxů za sebou. Při prodeji ve stánku je zakázano kouření. Pokud takto někoho nachytáte, upozorněte ho na zákaz, popřípadě upozorněte na to správce trhu (jeho telefon je uveden dole v tržním řádu na infoceduli na začátku trhu), který je na trhu vždy přítomen. Pokud se vám nebude zdát něco v pořádku, bude nejlépe, když zavoláte na Městskou hygienickou stanici i na Veterinární stanici, musíte uvést konkrétně, jak a kdo podle vás hřeší. Chce to ale konkrétní jména. Oni reagují na všechny podněty. Je to naprosto legální a máte na to právo! Pokud uvedete konkrétní jméno, například toho údajně při prodeji kouřícího řezníka, rozhodně stížnost doručíme přímo tomu dotyčnému.

 2. Lucie napsal:

  Zajimalo by me, proč ve stredu nejsou řezane kytky? Na víkend vetsinou odjíždím, tak se mi v pátek nechtějí kupovat!

  • jirka napsal:

   Dobrý den,
   ode dneška je každou středu pan Bystrý s českými vlastními domácími květinami – má Tulipány, Narcisy a spoustu dalších hrnkových kytek, radost pohledět! Od 16. května pravidelně.

 3. Kamila napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli poctivý farmář je takový, který neplatí svým zaměstnancům a má docela velké dluhy i u státu.
  Proč toto nekontrolujete a podporujete podvodníky a nesolventní podnikavce?

  • Šárka napsal:

   Kamilo, chtělo by to konkrétní informace. Jistě ale víte, že trestní stíhání nebo exekuce, to není vůbec náš obor. O to se stará justice, tedy pokud se někdo poškozený ozve a prokáže. A co se týče státu, o to strach nemám, ten si své dlužníky obstarává a dožene úplně nejlíp.

 4. jihoceska napsal:

  Dobrý den
  můžete mi říct, že na trzích je opravdu české, tedy naše zboží.
  Jinak kontrolujete to?Zaručujete to.
  Děkuji

  • jirka napsal:

   Dobrý den,
   na našich trzích valnou většinou prodáváme české produkty. Rozhodli jsme se však, již na počátku, že výrobkům (výpěstkům apod.), které nelze u nás „pořídit“, udělíme výjimku. Tato výjimka, však co do počtu ostatních stánků, by neměla přesáhnout 10% z celkového počtu účastníků. Jsou to např. Chorvatské ryby, olivový olej z Andalusie, malé rodinné farmy, ovčí sýry z farmy Zázrivá (Slovensko)a třeba např. maďarské uzeniny ze slovensko-maďarského pomezí. Jde o potraviny, které nemají na českém trhu obdoby a mimo jiné také přitáhnou pozornost k našim, českým potravinám a farmářům.

 5. Lucia napsal:

  Dobry den,

  chci se zeptat, jestli se da na farmarskych trzich koupit kysane zeli primo ze sudu.
  Jsem na to zvykla z SK a tady jsem vzdycky odkazana na ty straslive pytliky v hypermarketech :-(
  Dekuji za odpoved.

  Lucia

  • jirka napsal:

   Dobrý den,
   sudové zelí, tak jak jsem ho mohl mnohokrát ochutnat např. na Centrálnom trhovisku v Bratislavě, bohužel na trzích nemáme. Třeba se někdo přihlásí se skutečným sudovým zelím…

 6. Martin napsal:

  Dobry den, mam dotaz ohledne zpusobu chovu a pestovani. Kdyz jsem se dneska byl podivat na trh, vsechna zelenina mi prisla stejna jako ze supermarketu, jeden stanek vedle druhy krasne plody. Vim ze nechcete trh z pouze bio-vyrobky, ale zarucujou vsechny vami prijmane certifikace ze dostaneme skutecne kvalitni vyrobky? Nechce se mi u kazdych uzenin ptat jestli krmi hovezi travou a jestli ma dostatek pohybu, nebo jestli pouzivaji postriky na zeleninu.
  S pozdravem

  • Šárka napsal:

   Dobrý den, samozřejmě mluvím za trhy Kubáň, Jiřák, Náplavka, František. Nákup na tomto farmářském trhu znamená, že kupujete od malých nebo menších pěstitelů a chovatelů české provenience (až na vyjímky, které jsme deklarovali). Všechny tyto výrobky podléhají všem normám a splňují všechny nároky, které má tento stát na zdravé a kvalitní potraviny. Mnoho farmářů je zapojeno v systémech IPZ a SISPO, kde je výrazně omezeno používání chemikálií. Informujte se na to více prosím na stránkách Ovocnářské unie ČR a Unie zelinářů (www.zelinarska-unie.cz), protože materiál příslušný k vašemu dotazu na certifikaci je rozsáhlý. Co se týče vašeho dojmu z příliš krásné zeleniny, proč by měla být zelenina na farmářském trhu nějak ošklivá ?

   • Michal napsal:

    Naprosto chápu Martina. Jako člověk, který někdy něco pěstoval (i ve větším množství) vím, že rozhodně všechny mrkve nejsou rovné a všechna jablka nevypadají jako na obrázku od Lady. Pokud tedy takto vypadají na trhu, zavání to mainstreamovou produkcí obdobné těm ze supermarketů. Možná jsou i drobní farmáři geniální a roste jim (když to zjednoduším) jen rovná mrkev, ale budí to velké podezření.

    • jirka napsal:

     Dobrý den,
     podezření budí leccos. Je třeba se na produkt podívat opravdu důkladně, Právě jsem se vrátil z Jiřáku a všechny 4 zelináři mají myslím mrkve, ale i petržele apod. opravdu rozdílné a to nejen mezi sebou, ale především sami vůči sobě. Za ty, kteří tam jsou dnes ručíme!

 7. helena napsal:

  Dobrý den,
  žádám o sdělení, zda bedýnky umíte doručit i do Karlových Varů? Pokud se zaregistruji, je nutno odebírat bedýnku denně nebo jen dle naší potřeby? Cena v tomto případě zůstává stejná – 250,-Kč za bedýnku?

  Děkuji za odpověď

  Helena

  • Šárka napsal:

   Dobrý den Heleno, do karlových varů bohužel nejezdíme, neumíme to doručit…

  • Jiří napsal:

   Dobrý den,
   bedýnky bohužel do Karlových Varů ani jiných měst nedodáváme. Jsou pouze pro ty, kteří si je vyzvednou na určeném místě v Praze.
   S pozdravem