Čeština English
obrázek

5. ledna 2017

Vážená paní starostko,

dovolte mi, abych, jako zástupce účastníka (spolku Archetyp), výběrového řízení (VŘ), doplnil některé klíčové informace k proběhlému VŘ na pořadatele farmářských trhů (FT) na náměstí Jiřího z Poděbrad.

V tiskové zprávě i v Radničních novinách se uvádí řada koncepčních novinek, které byly pro komisi důvodem pro vysoké hodnocení vítězné nabídky. Překvapivé je, že jde o věci, které v drtivé většině na FT Jiřák již několik let fungovaly v běžném provozu. Je možné se s nimi snadno seznámit monitoringem webových stránek, Facebooku nebo přímo na trhu. Uvedu příklady: smíšené stánky pro farmáře, workshopy pro rodiče a děti, malé slavnosti s povolením radnice, pomoc s nákupem pro invalidní spoluobčany, značka „Dobrý farmář – dobrý prodejce – ověřeno“, bezplatná účast pro stánky s charitativním účelem, atd., toto jsme v rámci provozu FT Jiřák již zajišťovali, a je možné to doložit.

Možnost trvalých dodávek ovoce a zeleniny od farmářů, za výhodnou cenu pro všechny školy a školky na území MČ Praha 3, jsme uvedli také my jako součást naší nabídky, jak je možné zjistit náhledem do ní. Pro Prahu 3 by naše nabídka byla možná i výhodnější, protože by se nejednalo o jednorázovou dodávku do jedné školy, ale o stabilní celoroční dodávky do všech škol, čímž by městský rozpočet mohl ušetřit i větší částky, než nabízí vítěz.

Novinka dovozů potravin či snídaní do firem s kvalitou farmářského trhu nesouvisí. Obávám se, že tato přidaná podnikatelská činnost by byla výhodná spíš pro organizátora. Na základě dlouholetých zkušeností si dovoluji namítnout, že lidé si na FT Jiřák cení v první řadě zejména funkce kvalitního farmářského trhu, se skutečnými zemědělci a farmáři. Podle našich výzkumů je v okolí Jiřáku rovněž již dlouhodobě zastoupeno dostatečné množství kaváren či restaurací s rozvážkou do firem i dalšími gastroslužbami, a tyto provozovny mají k tomuto účelu navíc

hygienicky kolaudované provozovny, na rozdíl od prodejních stánků FT Jiřák. I další slibované nápady by při bližším pohledu měly technické problémy s realizací, například – jak by organizátor zjišťoval věk a bydliště seniorů, kdo by vůbec náklady na veškeré slevy hradil a zdali by to nevedlo k plošnému zdražení všech potravin na FT, a mnoho dalších otázek.

V této souvislosti se musím zmínit ještě o jedné věci, která poškozuje nejen nás, ale i dobré jméno Vaší radnice. Pan Bellu v rozhovoru pro Lidové noviny dne 29. 12. 2016 uvedl: „Hodně stánkařů přišlo s tím, že musí bokem připlácet, aby tam mohli prodávat.“ Mějte prosím jistotu, že toto tvrzení je v úrovni pomluvy, a že podle toho budeme podnikat případné právní kroky. A rozhodně tuto pomluvu odmítám jak za sebe, tak i za své kolegy a kolegyně. Jsem si naprosto jist, že nikdy, za celých 7 roků, nedošlo k tomu, že bychom od někoho vybrali jakékoliv peníze „bokem“ za umístění na trhu.

Vážená paní starostko, věřte mi, že osobně mě nesmírně mrzí, že k okolnostem ohledně VŘ došlo a považuji to za nepříjemné pro všechny zúčastněné, včetně Vás. Především bych chtěl zdůraznit, že jsme se vždy snažili o společnou dobrou věc v součinnosti s MČ Praha 3, a to směrem k veřejnosti. Za tuto součinnost bych Vám chtěl dodatečně poděkovat za sebe i za farmáře.

Pokud došlo k připomínkám či nespokojenosti ze strany MČ Praha 3, vždy jsme se snažili je obratem vyřešit k obecné spokojenosti obyvatel i samosprávy. Celkový dojem z FT byl (alespoň podle mých zkušeností) převážně pozitivní. Trh byl (a je) velmi oblíbený, opakovaně byl hodnocený mezi nejlepšími v Praze. Poskytoval spoustu služeb i pravidelné platby do městské pokladny, a to i ve dnech, kdy není sezóna a trh nefunguje anebo kdy jsou tržní dny ze strany MČ Praha 3 zrušeny. Zajímali se o něj nejen občané Prahy 3 a Pražané, ohlas měl např. i v Kanadě, USA, Japonsku, ocitl se v sociálních sítích, aplikacích a v bedekrech.

Co je dále pro veřejnost nevýhodné na vítězné nabídce? Nový provozovatel na jejím základě vyhrál, ale přesto se k ničemu nezavazuje: sleva 10 % pro seniory je jen „možná“, takže není nic jistého. O rozvozu potravin nový provozovatel prý „uvažuje“. V jeho nové smlouvě o provozu FT Jiřák jsme totiž nenašli o žádné z „nových služeb“ ani slovo, jsou jen v nezávazné rovině. Dále, nový provozovatel nemá žádnou profesní historii či kvalifikaci, má pouze nedatovanou smlouvu o nákupu kvalifikace s provozovatelem cateringu a restaurace.

Po právní stránce je nanejvýš pravděpodobné, že takovýto uchazeč nesplňuje podmínky VŘ a měl by být z řízení vyloučen.

Jako starostka můžete apelovat, aby rada MČ Praha 3 využila jako vyhlašovatel VŘ své právo dle odst. 10. 1., písm. d), zadávacích podmínek a firmu World Production z VŘ vyloučil.

Vážená paní starostko, Vaše role a politická práce na radnici MČ Praha 3 není ani trochu jednoduchá. Vy jste však svým přístupem dokázala vyvažovat různé, často protichůdné zájmy. V tom smyslu vás oceňuje také veřejnost. Jsem přesvědčený, že pokud vyslyšíte část veřejnosti, která si přeje zachování dosavadní kvality a podoby farmářského trhu na Jiřáku, je to ve vaší kompetenci a tuto pozitivní roli opět naplňujete.

Rád bych Vás ujistil, že budeme dělat i nadále vše proto, abychom případnou Vaši důvěru (stejně jako důvěru veřejnosti) v žádném případě nezklamali.

Rád bych Vám na závěr chtěl za náš spolek popřát ještě jednou mnoho štěstí a zdraví v novém roce a hodně osobních i pracovních úspěchů.

S pozdravem
Archetyp, z. s.
Jiří Sedláček, předseda

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (2 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Komentář na aktuální téma. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.