Čeština English

Odkud jsou návštěvníci této stránky

Květuščina zahrádka, Kristýna a Ladislav Soukupovi, Kokovice

NA JIŘÁKU KAŽDÝ PÁTEK
NA NÁPLAVCE KAŽDOU SOBOTU

Sympatická rodinka Soukupových čítá Kristýnu, Láďu, dcerku  Bětku (velkou pomocnici na zahradě), dvojčata Vavřince a Anežku, psí stařenku Olinu, kotě Černouška a hlavní hlídačku husu Mařenku. Žijí ve starém kamenném domě v  Kokovicích u Slaného. V zimě 2011 přišel nápad osadit velkou zahradu bylinkami, na jaře 2012 přijel kamion se sazeničkami a od té doby se u Soukupů nezastavili. Pěstují na 17 druhů bylin, které na trh vozí jak čerstvé, tak zpracované do delikatesních pest, které Kristýna vyrábí z těch nejlépe vybraných surovin.

Co vozí na trh: bazalku, koriandr, šalvěj, libeček, tymián, mateřídoušku, saturejku, několik druhů máty, rukolu, roketu, mizunu, mibunu, čínskou hořčici-wasabi, šťovík, meduňku, pažitku, petrželku, rozmarýn, majoránku, kopr, stévii, jedlou chryzantému, medvědí česnek a pesta z těchto bylinek, někdy bylinkové máslo.

Na trh nevozí produkci jiných pěstitelů.

Čím hnojí: zjara do země koňským hnojem, pak se již hnojit nesmí, aby se bylinky nespálily. Bylinky zalévají jíchou, přírodním životabudičem složeným z kopřiv a pýru, zalitým vodou a lehce zkvašeným.

Zajímavosti, chlouba: na zahradě u Soukupů můžeme kromě bylinek najít i studio a zkušebnu ve zrekonstruované stodole. Kristýna s Láďou jsou i hudebníci, před lety založili vlastní kapelu, s kterou vystupují. Kristýna je tanečnice. Kreativní přístup k životu je vidět všude okolo nich, třeba i na slamáku pana Ládi. A Kristýna delikatesní pesta jednou vejdou do dějin! Počkejme si :)