Čeština English
obrázek

Asociace farmářských tržišť ČR (AFT ČR) vítá snahu ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky a dalších zákonodárců o osvobození prodejců na farmářských tržištích od povinnosti elektronické evidence tržeb (EET). Upozorňuje však, že vyjmutí prodejů na Farmářských tržištích a trzích z EET by mělo být zároveň doprovázeno přesnější specifikací pojmu „farmářské trhy nebo tržiště“.

„Výjimku vítáme. Povinnost EET rozhodně přinese obtíže mnoha poctivým pěstitelům a zkomplikuje jim prodej i prostředí trhu. Považujeme také za diskriminační i to, že všichni budou povinni si nyní platit internetové připojení, což znevýhodňuje zejména lidi na venkově a také ty starší, pro ně to bude rozhodně signál spíše úplně skončit.

Jako asociace farmářských trhů nabízíme zároveň státu součinnost při definici „farmářského trhu“ aby tuto výjimku nemohly používat akce, které slovo „farmářský trh“ používají neoprávněně. Výjimku tedy ano, ale pouze pro ty farmářské trhy, které jsou autentické, a splňují podmínku Asociace FT, tedy 90% zastoupení českých farmářů formou „přímého prodeje“, tedy přímo od pěstitele, nikoliv přes obchodníka. Pokud by měla být výjimka udělena, pak tedy skutečným farmářským trhům, jejichž přísný kodex Asociace mimo jiné samozřejmě upravuje.“ zdůrazňuje předseda AFT ČR Jiří Sedláček.

Podkladem pro upřesnění pojmu „farmářské trhy nebo tržiště“ by se podle Jiřího Sedláčka mohl stát „Kodex farmářských trhů“, kterým se řídí ta farmářská tržiště, která jsou členy Asociace farmářských tržišť ČR. Součástí kodexu je mimo jiné závazek, že zboží prodávané na členských farmářských trzích musí pocházet (kromě Prahy) z více než 50 procent z kraje, kde se trh nachází, musí být na něm prodáváno 90 procent potravin a potraviny mají být vyrobeny z 90 procent z našich surovin (podmínky kodexu si lze prostudovat na (http://www.aftcr.cz/kodex-farmarskych-trhu). Kodex tak znamená pro spotřebitele podstatně vyšší garanci původu prodávaných potravin, což je a mělo by být v zájmu jak nakupujících, tak poctivých prodejců.

Je nutné odlišit skutečný farmářský trh, obsazený z 90% přímo pěstiteli, chovateli a malými výrobci  od obecného trhu, kde převládají obchodníci. Asociace na toto odlišení má velmi spolehlivou metodiku, kterou můžeme spolu s kontrolním mechanismem nabídnout státní správě, aby bylo možné skutečné farmářské trhy odlišit. Asociace FT ČR je připravena v této věci se státem spolupracovat.“ podotýká Jiří Sedláček.

Jiří Sedláček, AFT ČR, jiri@aftcr.cz

 

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (3 hlasů, průměr: 3,33 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Komentář na aktuální téma. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.