Čeština English
obrázek

Vážení a milí buskeři, pouliční umělci, muzikanti a všichni vy, které živí „ulice“. S velkým znepokojením jsme zaznamenali informaci, že Hlavní město Praha chce nově schválenou vyhláškou drasticky omezit pouliční umění. Pouliční kultura (hudba, divadlo, cirkus, malování apod.) je přirozenou součásti života moderních lidí v moderních městech, života, který ctí tradice a historického ducha města. Jde o kulturu ve veřejném prostoru, kterou mohou mimo kolemjdoucí vidět zdarma. Z řad buskerů a různých pouličních umělců přitom v historii vyrostly takové osobnosti, jako např. Edith Piaf, Bob Dylan, David Gilmour z Pink Floyd, B.B.King, Joan Baez, Eric Clapton, Janis Joplin, Louis Armstrong, Rod Steward, Sting, Bono Vox z U2, Tom Jones, Bruce Springsteen, nebo John Lennon a Paul McCartney. Mezi pouliční umělce patřili ve svých začátcích například Tracy Chapman, která hrála na Harvard Square ve městě Cambridge v americkém státě Massachusetts. Na ulici začínali jako herci také hudebník David Bowie, herec Robin Williams, nebo mim a zakladatel moderní pantomimy Marcel Marceau. Z českých hudebníků je tím, že začínala v pražských ulicích, známá například písničkářka Radůza, na ulici hrával v šedesátých letech u nás také Jaroslav Hutka, Petr Kalandra nebo Vladimír Merta.
Zmíněná vyhláška nám silně připomíná (historické) protektorátní zákazy veřejné produkce, zejména jazzu. Ulice je především pro hudebníky ta nejlepší škola, kde se mají možnost naučit komunikovat s publikem a rozvinout a zdokonalit své schopnosti.

Nemáme sami aktivní možnost vyhlášku zrušit nebo zvrátit její účinnost. Co však můžeme nabídnout je prostor na farmářských tržištích na Jiřáku a na Náplavce, kde je možné hrát v době konání trhů, která je zveřejněna na našich stránkách www.farmarsketrziste.cz. Pokud budete mít o hraní zájem, ozvěte se prosím na mail busking@ftpraha.cz.

Váš Archetyp, zapsaný spolek

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Komentář na aktuální téma. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.