Čeština English
obrázek

Radnice MČ Praha 3 se na sezónu 2017 – 2018 rozhodla vypsat výběrové řízení na nového organizátora farmářského tržiště „Jiřák“ (náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3). Dosavadní a zakládající organizátor Archetyp z. s., se do výběrového řízení přihlásil a z rozhodnutí hodnotící komise MČ Prahy 3 se umístil na druhém místě za firmou World Production, s. r. o.

MČ Praha 3 dle legislativy výběrové řízení vypisovat nemusela. Odevzdání nabídek bylo stanoveno datem 11. 11. a dne 12. 12. 2016 byl na radě MČ Praha 3 vynesen verdikt. Jediným hodnotícím kritériem bylo tzv. subjektivní hledisko jednotlivých hodnotitelů, nic více. Cena za „nájemné“, které organizátor platí MČ, totiž 100.000,- za měsíc, byla předem pevně v zadávací dokumentaci zakotvena. Na cenu se tedy nesoutěžilo a nesoutěžilo se ani na jiný objektivní „pilíř“, podle něhož by bylo možné spravedlivě a transparentně nabídky posoudit. Je to právě Archetyp, který dle několika průzkumů platí nejvyšší nájemné ze všech ostatních organizátorů farmářských trhů v Praze. Je zajímavé, že nový návrh smlouvy pro nového provozovatele již neobsahuje klauzuli, které má za cíl „zastropovat“ výši nájemného, kterou provozovatel účtuje jednotlivých prodejcům. Takovou klauzuli Archetyp ve smlouvě má. Od jednoho farmáře a den nesmí vybrat více, než 1.000,- Kč. V nové smlouvě, pro vítězného uchazeče, však tato klauzule chybí.

Vítězem výběru se tedy stala World production, s. r. o., společnost, jak je z OR zjevné, koupená jako tzv. „ready made“ v říjnu 2016 bez jakékoliv účetní ani podnikatelské minulosti. (zdroj Obchodní rejstřík, notářské zápisy apod.)

FT Jiřák se během sedmi let stalo jedním z neúspěšnějších FT v ČR, je výborně hodnoceno jak laickou, tak i odbornou veřejností stejně tak i na sociálních sítích, Trip Advisoru, webech apod. Z FT Jiřák se stala díky Archetypu dobře fungující a zavedená značka.  V průběhu 7 sezón se podařilo vybudovat fungující tržiště s otevírací dobou 4 dny v týdnu.

Krátce z historie:

Archetyp, z. s., oslovil na jaře 2010 (dopisem) MČ Praha 3 s žádostí pořádat na území Prahy 3 farmářské trhy. Po sérii jednání jsme s MČ Praha 3 uzavřeli smlouvu a od 8. září 2010 jsme tržiště zajišťovali organizačně i ideově. Nejprve byly otevřeny dva tržní dny v týdnu (středa a sobota), poté se přidal pátek a pak i čtvrtek. V roce 2014 se FT Jiřák stal právoplatným členem Asociace farmářských tržišť ČR a jako první tržiště v ČR (a možná i jediné) obsahuje tzv. lokální dokumentovanou certifikaci. FT Jiřák je know-how zapsaného spolku Archetyp.

Těšíme se na vás na všechny po celý adventní čas i na konci roku na FT Jiřák i FT Náplavka.

Zapsaný je spolek Archetyp je i v roce 2016 předsedajícím členem jím spoluzaložené Asociace farmářských tržišť České republiky.

Detailní informace a aktuální přehled najdete na webu www.ftpraha.cz nebo na www.facebook.com/ftpraha.

1 jahoda2 jahody3 jahody4 jahody5 jahod (6 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Komentář na aktuální téma. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.